Jak zmírnit bolest během porodu pomocí různých poloh

11. srpna 2007 v 0:41 | Sára |  Porod
V jednotlivých dobách porodních poskytují úlevu také různé polohy.Ty je dobré mít nacvičené už z porodních kurzů.Pokud partner uvažuje o účasti u porodu, měl by s maminkou v předporodních kurzech vyzkoušet s maminkou co nejvíce způsobů, aby byl při vlastním porodu nápomocný.
A) Některé typy cviků pro 1. dobu porodní
1. Posaďte se dopředu s nohama široce od sebe a hlavu si položte na ruce složené na opěradle židle. Váš partner Vás při tom může masírovat.
1-7.jpg picture by Pregnant-Girl Obr.7
2.Vzpřímená poloha:
Při častých stazích se opřete o jakoukoliv blízkou plochu, jako je zeď, postel, sedadlo, židle. Pokud je to nutné, klekněte si a pod kolena si podložte polštář, abyste si chránila kolena před chladnou podlahou. Pohybujte pánví vpřed a vzad, ulevíte tak bolestem v zádech. Poloha v kleče může ulevit napětí.
2-7.jpg picture by Pregnant-Girl Obr.8
3. Sed v předklonu:
Poměrně pohodlná je i poloha vsedě čelem k opěradlu židle, s nohama roztaženýma do stran. Položte se na opěradlo židle a podložte si polštářem hlavu a paže. (U nás se častěji používá speciální nafukovací balon, který splňuje lépe hygienické podmínky.) Hlavu si položte na složené ruce, kolena držte široce od sebe. Můžete se také opřít o partnera, o dveře, o stůl, abyste měla nějakou podporu. Když sedíte, vždycky se ujistěte, že máte rovná záda.
3-7.jpg picture by Pregnant-GirlObr.9
4. Předklon v kleče
Můžete si také ulevit v kleku na podlaze, s nohama široce od sebe a s přední části těla podepřenou o hromadu polštářů, nebo o naplněný vak. Snažte se podle možností udržet v rovném předklonu. Mezi kontrakcemi si můžete sednout stranou. Zvednutí bederní oblasti s hlavou opřenou o podložku může ulevit bolestem v zádech, způsobených tlakem hlavičky dítěte proti břichu. Nehrbte se!
4-7.jpg picture by Pregnant-Girl Obr.10
5. Poloha na všech čtyřech
Bolestem v zádech během stahů může přinést úlevu také poloha na všech čtyřech, s rovnými, nevyhrbenými zády. Vezměte si žíněnky, či pokrývku, nebo si klekněte na nějaký polštář. Mezi kontrakcemi se nakloňte dopředu s pokrčenými lokty nebo se posaďte na paty.
5-7.jpg picture by Pregnant-Girl Obr.11
6. Masáž bederní krajiny
Partner by Vám mohl dlaní masírovat dolní část páteře pevnými krouživými pohyby. Trocha dětského zásypu zamezí nepříjemnému tření kůže o kůži. Masáž bederní krajiny zmírní bolesti zad a pomůže Vám k uklidnění.
6-7.jpg picture by Pregnant-Girl Obr.12
B) Některé typy cviků pro 2. dobu porodní
1. Porod ve vzpřímeném sedu
Jakmile se hrdlo zcela otevřelo a Vy začínáte tlačit, nastává druhá doba porodní (vypuzovací). V této chvíli již ke kontrakcím můžeme přidat vědomý podnět a pomáhat vytlačit dítě na svět. Kontrakce bývají silnější, ale nepociťujete je tak nepříjemně jako dříve. Vzpřímený sed je běžná porodní poloha. Tlačení je velká námaha, ale porodní asistentka a Váš partner Vám pomohou zaujmout takovou polohu, která Vám bude nejlépe vyhovovat. Povzbudí Vás, abyste tlačila, až to bude zapotřebí. (Při tlačení se chyťte za stehna, nakloňte se dopředu a nohy dejte od sebe; mezi kontrakcemi se uvolněte a položte se na polštáře.) Během tlačení se držte tak zpříma, jak jenom můžete - spolupracujete tak s gravitací a ne proti ní!
7-7.jpg picture by Pregnant-Girl Obr.13
2. Porod ve dřepu
Poloha v dřepu je vynikající, dobře se rozevírá pánev a využívá se gravitace ke snadnějšímu vypuzení dítěte. Po delší době to ovšem může být velice únavné. A proto pokud o tomto způsobu porodu uvažujete, je vhodné, abyste si výdrž ve dřepu předem nacvičovala.
(Partner jako opora: Sedí-li Váš partner na okraji židle s roztaženýma nohama,můžete sedět ve dřepu mezi jeho koleny s rukama položenýma na jeho stehnech, abyste se mohla dobře opřít a relaxovat mezi jednotlivými kontrakcemi.)

8-7.jpg picture by Pregnant-Girl

3. Porod v kleče
Klečení nebývá tak únavné jako poloha ve dřepu a je to také vhodná poloha pro tlačení. Možná i přijdete na to, že poloha v kleče a poloha na všech čtyřech Vám přináší mimořádnou úlevu. Ať už klečíte, nebo jste ve dřepu, pokuste se držet stále vzpřímená záda. Váš partner a porodní asistentka Vás povedou a poskytnou Vám oporu.
9-7.jpg picture by Pregnant-Girl Obr.15
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama