Porod doma - povídání

11. srpna 2007 v 0:15 | Sára |  Porod
Většina lékařů dává přednost porodům v nemocnici. Mnohé ženy si však chtějí udržet právo porodit své dítě doma, pokud si to budou přát. Lékaři si uvědomují, že když se dostaví nečekané komplikace, je nemocnice pro matku i dítě bezpečnější, zatímco ženy cítí porod jako přirozenou rodinnou událost, která by se měla odehrát v prostředí, kde se žena cítí nejlépe a ke kterému má největší důvěru.
Výhodou domácího porodu je to, že se žena nachází v přátelském prostředí a je uvolněnější. Není oddělena od svého partnera a od dětí, nachází se ve středu pozornosti porodní asistentky, která se o ni starala většinou i po celé těhotenství, a cítí se volněji, neboť rodí tak, jak sama chtěla, ve svém vlastním prostředí.

Nevýhodou je to, že pokud se objeví komplikace, nemá matka po ruce nemocniční prostředky. V takovém případě by byla závislá na pomoci ze strany místní nemocnice a na porodnickém týmu, který by musel své vybavení transportovat z nemocnice do jejího domova.

Při domácím porodu navíc chybějí možnosti tlumení bolesti, což je v nemocnici běžně dostupné. Může být rovněž obtížné najít praktického lékaře, který je schopen provádět porodnickou péči doma. V minulosti, kdy rodilo doma mnoho žen, se praktičtí lékaři účastnili porodů po boku porodních asistentek, sledovali průběh porodu a mohli pomoci, když se vyskytly menší problémy nebo komplikace. Avšak nyní, když jsou domácí porody méně časté, mnozí praktičtí lékaři tyto dovednosti ztratili a nejsou připraveni starat se o ženu, která se rozhodne porodit doma. Žena si však může najít jiného lékaře, který jí bude schopen potřebnou péči poskytnout.
Každá žena, která se rozhodne pro domácí porod, by měla své rozhodnutí nejprve prodiskutovat s lékařem. Pokud je malé postavy, jde o její první porod, je starší 30 let, měla problémy při předchozím porodu nebo trpí nějakým onemocněním (nemocemi SRDCE, LEDVIN, CUKROVKOU), pak by jí lékař neměl porod doma doporučit. Stejně tak v případech, kdy se při předchozích těhotenstvích vyskytla EKLAMPSIE.
Je samozřejmé, že konečné rozhodnutí ohledně domácího porodu je v rukou ženy samotné, případně jejího partnera. Odpovědnost za možné následky ovšem také.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama