Září 2007

Porod naší kamarádky

29. září 2007 v 14:41 | Sára |  Oznámení
Ahojky! Jak se máte? My celkem dobře... Já za nějakých 100 dnů snad i porodím, jinak pohoda :o)
Ale důležité je, že jsme s Bětkou pozvané k porodu naší kamarádky, moc se těšíme. Za nějakých 10 dnů by měla porodit, i ona se už moc těší :o) S největší pravděpodobností bude rodit do vody, nebo v kleče... No, ale o průběhu vám potom napíšeme :o)
Tak se mějte hezky! Ahoj Sára

6. dotaz

26. září 2007 v 13:21 | Sára |  Poradna na vaše dotazy...
Andy, včera 12:57
Ahojky, chtěla jsem se zeptat, jestli někdo nevíte, jak to je, když zjistím, že jsem těhotná a oznámím to v práci, tak jestli můžu dostat výpověď nebo už ne a když se tak stane a já odejdu okamžitě na rizikové, tak jestli jsem nějak chráněná či nikoli?
Plánujeme s přítelem miminko a já pracuji v soukromé firmě a znáte to, jak to dnes chodí....
děkuji
Andrea
Odpověď :
Ahoj, tak nevím zda ti poradím, v tomhle se vůbec neorientuji..... Ale myslím si, že výpověď by ti dát neměli... ale vážně nevím.. omlouvám se!
Tímto moc prosím všechny kdo o tom něco vědí, aby psali do komentářů!!! Moc díky!
Ahoj

porod doma 5

23. září 2007 v 18:39 | Sára |  Videa - porod

Porod doma 4

23. září 2007 v 18:28 | Sára |  Videa - porod

video 35

23. září 2007 v 16:31 | Sára |  Videa - těhotenství
Strašně krásná...

Jak přirozeně tlumit bolest při porodu

23. září 2007 v 14:11 | Sára |  Porod
Bolest má při porodu svoji úlohu a není destruktivní. Díky ní se v těle tvoří endorfiny, které nakonec přinášejí pozitivní vjem z porodního procesu. Bolest pomáhá ženám zrát. Může být známkou nebezpečí. Donutí ženu na chvíli se zastavit v běhu života a věnovat svou mysl plně zrození dítěte.
Jak si představit porodní proces
Začátek porodu (období poslíčků) - jdete krásným údolím, zalitým sluncem, okolo jsou louky plné květin jen na cestě je občas kámen o který můžete škobrtnout. Celkově se vám daří dobře a chůze vám nečiní sebemenší potíže.
Počáteční fáze první doby porodní - pokračujete v chůzi. Porodní proces je dlouhá cesta. Je třeba se vybavit trpělivostí a po cestě také jíst a pít. Vyhladovělý a vysušený člověk se mnohem rychleji unaví. Louky jsou vystřídány lesy, vonící květiny mizí a vy se dostáváte z prosluněné louky do stínu stromů. Cesta vede mírně do kopce. Máte pocit, že si potřebujete občas odpočinout a vydechnout si. Stále ještě zvládáte bez problémů, i když začínáte pociťovat mírnou únavu.
Aktivní fáze první doby porodní - stoupáte na vysokou horu. Stromy okolo mizí a nad vámi visí těžký mrak nebo hustá mlha. Nevidíte vrchol kopce, nevíte, jak dlouho ještě budete muset šlapat. Cítíte se udýchaní a unavení. Chvílemi začínáte pochybovat, zda dojdete až na vrchol. A přitom jste si tolik přáli stanout vítězně nahoře a zažít ten krásný pocit, že jste to dokázali sami, bez cizí pomoci. Stále stoupáte a únava se zvětšuje. Zde nastávají tři možnosti:
S pomocí blízkých (partner, porodní asistentka) obtíže překonáte. Posadíte se na chvíli na spadlý strom (gymnastický balón), osvěžíte se ve studánce (příjemná lázeň nebo alespoň sprcha), napijete se osvěžujícího nápoje, sníte něco lehkého (ovoce, kousek čokolády) a půjdete dál po svých. Jedná se o normální přirozený porod.
Zvolíte lehčí způsob. Nasednete na lanovku a necháte se na kopec vyvézt. Cíle dosáhnete také, ale pocit uspokojení bude menší. V podstatě úsilí vyvinuli ti druzí, ne vy. Vy jste byla spíše pasivním účastníkem. Použila jste epidurální analgezii.
Došly vám síly. Jste absolutně na dně. Ten kopec byl příliš vysoký a cesta příliš prudká. Nebo cesta prostě končila roklí či se vám do cesty postavila skála. Prostě to dál nejde. Ale vy na vrchol musíte. Na štěstí je tu helikoptéra, která vás tam bezpečně dopraví. Vaše aktivita sice skončila, ale na vrchol té hory se bezpečně dostanete. Byl proveden císařský řez.
Jak vidíte, na vrchol hory vedou různé cesty. Všechny dorazí ke stejnému cíli: narození miminka. Jen pocit uspokojení, jeho intenzita a délka, bude pokaždé jiný.
Nejběžnější přirozené prostředky tlumení bolesti
Volný pohyb. Cviky na uvolnění svalů a volný pohyb jsou poměrně účinným prostředkem, který pomáhá ženám zvládnout porodní bolesti. Prostá chůze po místnosti během stahů přináší úlevu. Jindy ženy lépe překonají stah tak, že se opřou o nějaký pevný dostatečně vysoký předmět (třeba stůl) a v polopředklonu stah. Uvolnění podporují i kývavé pohyby pánví ze strany na stranu a zepředu dozadu či točivé pohyby jako při břišním tanci. Báječnou úlevovou pozicí je pozice na všech čtyřech. Napomáhá i správnému natočení miminka. I v této pozici je dobré "vrtět" pánví nebo střídat klek a sed na patách. Klek s oporou (např. o postel) je dobrý pro relaxaci mezi jednotlivými stahy. Ženy by měly mít možnost během porodu zaujmout jakoukoli úlevovou pozici a tyto pozice střídat.
Voda ve všech formách. Voda nadlehčuje tělo a ulevuje bolesti, stresu, napětí, nepříjemným pocitům. Ve vodě cítí rodící žena mnohem méně bolesti, stresu a napětí. Lépe se uvolní, což přispívá k rychlejšímu a snazšímu otevírání porodních cest. Voda by neměla být teplejší než 37-37,5 °C. Aby byl pobyt ve vodě proti bolesti účinný a přispěl k otevírání porodních cest, je dobré pobývat v lázni alespoň 30 minut. Raději ovšem déle.
Kromě tepla působí voda také jako masáž. V nemocnicích často využívají maminky možnosti posadit se ve sprše na velký rehabilitační (gymnastický) balón a při sprchování se na něm pohupovat. Výhodou pobytu ve sprše je i to, že vzduch všude kolem je vlhký a při namáhavějším nebo intenzivnějším dýchání, které často stahy doprovází, se maminkám lépe dýchá a nemají tak silný pocit vysušení.
Nápoje jsou důležitou podporou dobré kondice během porodu. Porod je fyzická práce. Při každé fyzicky namáhavé práci má člověk přirozeně žízeň. Porod není výjimkou. Tekutina podaná v infúzi není adekvátní náhražkou nápojů. Vzhledem k tomu, že rodící ženy většinou nepociťují přímo potřebu jíst (kromě toho v nemocnici strava během porodu podávána ani není), jsou sladké nápoje, kromě zajištění optimální hydratace organismu, i zdrojem energie. Chlazené nápoje navíc osvěží.
Teplo nebo chlad. Ušijte si např. plátěný sáček o rozměrech přibližně 25 x 25 cm. Naplňte jej syrovou rýží (ještě lepší jsou pecky z třešní nebo višní) - budete potřebovat přibližně 1-1,5 kg. Vložte do mikrovlnné trouby a nahřejte asi tak 3 minuty. Slouží jako velice příjemný zdroj tepla, který můžete přiložit na ramena, záda, podbřišek. Podobně je možné použít také sáček naplněný zvláštním gelem, který lze nahřát nebo vychladit (prodává se ve zdravotnických potřebách nebo lékárnách).
Plastikovou láhev (např. od minerálky nebo limonády) o objemu 0,5 l je možné naplnit buď horkou nebo studenou vodou (a ještě vychladit v mrazáku). Takovou láhev lze pak použít jako teplý nebo chladivý masážní prostředek. Prostě partner nastávající mamince válí láhev po zádech.
Masáž je možné provádět mnoha způsoby - dlaní, míčkem, masážním přístrojkem (tzv. Lunochod), masážním válečkem. Ručně prováděná masáž může mít podobu hlazení, tření nebo hnětení. Masáž může být zaměřena na celkové odstranění stresu nebo na úlevu od bolesti v určitém místě.
Pokud se masáž zaměří na snížení napětí a stresu, je dobré, abyste se pohodlně usadila tak, aby se vám partner (nebo partnerka) mohl postavit za záda. V době, kdy nastupuje stah, zaměříte svou pozornost na dlouhý uvolněný výdech. Partner hladí současně obě vaše ramena až k loktům, jakoby z nich chtěl setřít stres (nebo prach). Tahy rukou jsou dlouhé, tlak přiměřený. Jen tak lehké dotýkání příliš nepomůže. Míru tlaku, tedy intenzitu masáže musí řídit rodící žena sama podle toho, jak je jí masáž příjemná. Od ramen je dobré přejít na záda a pak i na stehna. I tato část těla bývá při porodu značně stažena a je užitečné ji uvolnit - setřít z ní stres. Tento způsob masáže by měl být synchronizován s dýcháním. S nádechem se ruce přemístí nahoru, s výdechem stírají stres směrem dolů.
Tření se většinou nejlépe uplatní při bolestech křížové páteře nebo při pocitu ztuhlé šíje. Obojí trápí rodící ženy poměrně často. Tření můžete provádět buď celou plochou dlaně, nebo konečky prstů či palci. Většinou využíváme kruhovitého pohybu směrem od páteře a vzhůru.
Hnětení se během porodu uplatní jedině při pocitu ztuhlé šíje. Je třeba provádět s citem a spíše pomalu. To ovšem platí pro všechny typy masáže.
Masáž pomocí míčku (třeba na tenis) je velice příjemná a její provedení je velmi jednoduché. V podstatě válíte míček kruhovými pohyby a za přiměřeného tlaku rodící ženě po zádech, ramenou, stehnech. Míru tlaku určuje nastávající maminka sama.
Imaginace (představivost) je možné využít mnoha způsoby. Je možné si např. představit veliký pytel naplněný spoustou stahů. Nevíte přesně, kolik jich tam je, ale víte, že počet stahů je předem dán. Během porodu se jejich počet rozhodně nezvýší. S každým dalším stahem si můžete představovat, že se pytel o něco zmenší. A ačkoli stále nevíte, kolik stahů do konce porodu zbývá, pozitivní informací je, že na vás určitě čeká již o jeden stah méně.
Dýchání může být také předmětem představivosti. V době, kdy stah vrcholí a také nejvíce bolí, je často dosti těžké uvolnit se a miminko pustit ven. Doporučuje se užívat k uvolnění dlouhého výdechu. Zavřete oči a představte si, jak vaše miminko prochází temným úzkým prostorem. Představte si, že máte možnost mu na cestu posvítit posledním uhlíkem, který zbyl u táboráku. Naberete ho na lopatku a foukáte do něj. Foukáte dlouze, protože tak uhlík více září. Děťátko potřebuje světlo právě v době, kdy stah vrcholí. V té době dlouhým výdechem (foukáním) můžete uhlík nejvíce rozžhavit a rozsvítit. Jakmile stah poleví, je třeba, abyste si i vy odpočinula a tak si vydechněte, jako když protnete cílovou pásku a alespoň na chvíli se ponořte do hlubokého odpočinku. Dech by se měl zklidnit jako při spánku.
A ještě jiná představa může posloužit pro lepší překonání stahů. Během porodu uslyšíte stále o tom, jak se branka otvírá. Míněna je samozřejmě porodnická branka. Vy si však můžete představit, že chcete otevřít jinou branku, jiná vrátka. K takové představě poslouží třeba "lítačky"vedoucí do saloonu. Kovboj přijde, kopne nohou - dveře se otevřou. Vy ale nebudete používat hrubé síly. Pro otevření takových dveří můžete použít pouze svůj vlastní dech. V porovnání s nohou má velmi malou sílu, a tak budete muset dlouze vydechovat (foukat) opakovaně. Opět při stahu. Čím delší výdech, tím více vrátka pootevřete. Zavřete při tom oči, aby byla představa jasnější a na to "otevírání" se plně soustřeďte. Jakmile stah přejde, je opět důležité odpočívat. V tom vám pomůže představa, že jste se proměnily v hadrovou panenku. Zvednete-li ji za sukýnku, visí splihle dolů. Hlava, ruce, nohy - to vše je zcela uvolněno a bez vlády.
Imaginace se dá úžasně využít při a pro relaxaci. Je velice příjemné zavřít oči, představit si hezký letní den, zahradu s měkkým zeleným trávníkem, stromy, které nabízejí příjemný stín, vlahý vánek, kolem lehké příjemné a svěží vůně. Představte si, jak ležíte na tom měkkém trávníku a odpočíváte. Nikam nespěcháte a snažíte se co nejintenzivněji prožít ten okamžik uvolnění a odpočinku. Vrásky z čela mizí, v duši cítíte mír a klid.
Jindy můžete představu louky nahradit představou vlastního útočiště. Místa, kde se cítíte stoprocentně bezpečná. Může to být místo, které vzniklo pouze ve vašich představách, nebo skutečné místo, kde vám bylo dobře. Příjemná tichá hudba může pomoci k hlubšímu uvolnění a účinku představ.
Dýchání samo o sobě bolest při stazích nesníží, může ale pomoci spolupracovat s bolestí, může přispět k celkovému uvolnění a tedy i lepšímu postupu porodu. V zásadě platí, že čím méně usilovné dýchání, tím lépe. Čím déle se maminkám podaří dýchat tak, jako by se nic nedělo, tím lépe. Postup porodu si ale změnu dýchání vyžádá. Až ta změna přijde, pak je dobré zaměřit se na dlouhý výdech. Nádech by měl být zcela volný, nenásilný. Tělo se prostě nadechne samo. Výdech by ale měl být táhlý. Opět zde může napomoci představa na příklad toho, jak svým dechem zezadu miminko potlačujete ven. Jako byste chtěla odfouknout malou loďku od břehu. Při skutečně dlouhém volném výdechu jen stěží udržíte svaly (a to i svaly pánevního dna) zaťaté. Dlouhý výdech uvolnění podporuje.
V době, kdy kromě bolení ucítíte také velký tlak a nutkání tlaku vyhovět, je dobré přejít na krátké povrchní dýchání. Jako dýchá malý pejsek, když je mu horko. Je také možné představit si parní lokomotivu, která uhání krajinou. Dříve rodiče dětem říkali: "Mašinka dělá …ššššš…" A dříve než se ve stanici zastaví, aby si odpočinula, odfoukne si táhlým: "Hůůůůů". Krátké povrchní dýchání je ale dobré použít jen na vrcholu stahu. Asi tak po dobu 10 sekund. Pak je dobré tím hučivým výdechem přejít opět na volné dlouhé dýchání.

Porodní fáze

23. září 2007 v 14:09 | Sára |  Porod
Porod má obvykle svou přípravnou fázi, po které následují tři další fáze:
  • 1. doba porodní, nazývaná i otevírací
  • 2. doba porodní, nazývaná i vypuzovací - porod miminka
  • 3. doba porodní - porod placenty.

1. doba porodní

Během první fáze porodu se vaše tělo všemožně připravuje na porod děťátka. Děložní hrdlo se postupně zkracuje a rozšiřuje, dokud není roztažené na 10 cm, tedy dokud není tak prostorné, že jím může projít hlavička děťátka. Tento proces je jako horolezecký výstup, každým centimetrem jste blíže k cíli, a může trvat od 7 do 12 hodin, v některých případech i více. Vyžaduje to silnou výdrž, protože děložní hrdlo se musí dostatečně otevřít a jediný způsob, jak ho otevřít, je mít pravidelné kontrakce. Bolest může ze začátku připomínat menstruační bolesti, které postupně zesilují. Kontrakce postupně výrazně nabírají na intenzitě, až budete otevřená přibližně na 5-6 cm a začnete si myslet, že to už déle nezvládnete. V tuto chvíli pravděpodobně začnete také přemýšlet o nějakém způsobu utlumení bolesti, pokud jste to už neudělala dříve. Můžete si vybrat od nejjednodušších forem (teplá voda, masáž, chůze, pohyby, vokalizace) přes hudbu, aromaterapii, akupresuru nebo gymnastický balón až po přístroje a samozřejmě léky. Některé ženy to zvládnou jen s minimálním tišením bolesti, jiné využijí všechny dostupné formy, které jsou na daném místě k dispozici. Podstata této první části porodu je odevzdat se porodnímu procesu a umožnit kontrakcím dělat si svou práci. S bolestí při porodu musíte počítat, bez ní to jednoduše nejde, je jeho neodmyslitelnou součástí. Slovní spojení bezbolestný porod v praxi neexistuje. Velice důležitá je v této fázi hydratace vašeho organismu, proto nezapomeňte pravidelně v malých doušcích popíjet vodu (u nás to však stále v mnohých porodnicích nepovolují - v tomto případě zkuste alespoň cumlat z domu v termosce přinesenou kostku ledu, nebo si pravidelně ovlažujte rty). Také by už v této chvíli měl být u vás váš porodní partner/ka, který vám bude oporou až do konce.
Ke konci první doby můžete mít pocit, že je toho už na vás příliš mnoho a odmítnete pokračovat. Může se stát, že začnete křičet na vašeho partnera, nebo volat o pomoc. Mohou vás také přepadnout pocity paniky a beznaděje, dostanete třes, nebo vám začne být nevolno. Tato část se nazývá přechodná doba a dobrou zprávou je, že se blíží finále, kdy uvidíte své miminko a bolesti vám skončí...

2. doba

Ve druhé fázi se ocitnete, jakmile je děložní hrdlo naplno otevřené tak, že přes něj může projít hlavička děťátka a posunout se dále do porodního kanálu. Samotná druhá doba mívá různé trvání a počítá se od průchodu hlavičky děložním hrdlem (lékařský výraz: branka je zašlá) po porod děťátka na svět. V těchto chvílích budete pociťovat velmi silnou potřebu tlačit, přičemž můžete i mírně krvácet, pokud došlo při průchodu hlavičky k trhlinám na děložním hrdle. V určitém momentě začnete cítit tlak na konečník, jako byste se potřebovala vyprázdnit. Je to způsobené tlakem hlavičky dítěte na nervy signalizující tělu vyprazdňování. Připravte se na to, že i ošetřující personál se vás zeptá, zda-li pociťujete "tlak na konečník". Je to důležitá informace o tom, že miminko se posunulo níže a bude co nevidět venku. Neobávejte se toho, pokud při porodu vyloučíte část stolice, je to úplně přirozené a personál s tím má zkušenosti. Ve všech těchto případech se začněte zapojovat, začněte tlačit.

Kdy a jak tlačit?

KDY? Nejlepší je během kontrakce, kdy tělo stahuje dělohu a vy mu pomůžete zapnutím okolního svalstva - jednoduše poslouchejte své tělo a tlačte tehdy, kdy vám ono samo poví, že nyní je ten správný čas a dýchejte, když vám poví, že máte dýchat. Pokud se vám personál bude snažit poradit, a je-li váš pocit jiný - řiďte se podle sebe, oni necítí to co vy. Ale nezůstaňte úplně "hluchá". Vy jste sice šofér, ale lékař-porodník je vaším navigátorem, on sleduje cestu, a proto jsou jeho rady velice cenné.
JAK? Některým ženám vyhovuje, pokud v té samé chvíli zadrží dech a zatlačí (jako když se ponoříte pod vodu). Jiné z nás zase nepotřebují zadržovat dech a lépe se jim tlačí při výdechu s otevřenými ústy. Důležité je, abyste se nadýchla, když si vaše tělo žádá porci kyslíku. V určité fázi se vám může zdát, že navzdory tomu, že tlačíte jako o život, neděláte žádný pokrok. Zkuste si mimo kontrakce zavřít oči a klidně se nadýchnout a vydýchnout, uklidnit si mysl, vypnout a vzápětí zapnout, něco jako restart počítače. Nezapomeňte na vhodnou polohu, při které se vám bude nejlépe tlačit, a budete dostatečně stabilní. Moje rada: Kterákoliv poloha, jen ne v poloze na zádech (což bude u nás opět problém). Když se hlavička děťátka dostane úplně dolu, začne napínat hráz (perineum) - prostor mezi vagínou a konečníkem. Pokuste se nechat hlavičku projít velice opatrně. V momentě, kdy ji už porodíte, budete mít za sebou tu nejtěžší část. U některých žen dojde k natrhnutí perinea, nebo jim lékař udělá epiziotomii - nástřih hráze pro zvětšení prostoru pro průchod hlavičky. Hned po porodu hlavičky lékař zkontroluje, zda nemá děťátko okolo krku omotanou pupeční šňůru (výskyt je u třetiny narozených dětí) a jemně mu ji dá dolu. Zbytek děťátka vyklouzne skoro sám. Po porodu putuje miminko na vaše obnažené bříško a právě v tento moment mu věnujete první objetí. Poté, jakmile dojde k přestřihnutí pupeční šňůry, vám drobečka vezmou zkontrolovat, zda je vše v pořádku. Od této chvíle zaměstnává vaši mysl vaše překrásné děťátko a vy možná ani nezpozorujete, že se děje něco dalšího.

3. doba

Děloha se hned po porodu začne stahovat a při této příležitosti se začne odlučovat i placenta, která poskytovala vašemu děťátku výživu během těhotenství. Porodník jemně zatáhne za pupeční šňůru a požádá ještě o jedno slabé zatlačení, aby ji dostal ven. Důležité je, aby žádná část placenty nezůstala vevnitř v děloze, protože by to mohlo způsobit komplikace (krvácení, bolest nebo infekci), proto ji porodník důkladně zkontroluje. Jediné, co vás po zvládnutí porodu dále čeká, je očištění a pár stehů, pokud jste měla epiziotomii, nebo se hráz natrhla. Vím, že to zní dost odlehčeně, přestože právě šití po porodu bývá pro mnohé ženy tím nejhorším zážitkem, který při narození svého děťátka zažily. Šití se vykonává pod místním znecitlivěním pomocí lokálního anestetika a celý výkon a jeho délka závisí na rozsahu poranění.

Začátek porodu

23. září 2007 v 14:09 | Sára |  Porod
Porod je velice složitý proces, který nezačíná jen tak z ničeho nic. Zapomeňte na filmová zpracování, ve kterých dotyčnou píchne v boku a vzápětí se narodí miminko. Takže rozhodně nemusíte čekat žádné scénáře, jak porodíte své dítě v taxíku nebo během klábosení s přítelkyněmi v restauraci apod.
Z praktických důvodů se organismus na porod připravuje už několik týdnů předem, než pocítíte první kontrakci. Tělo se na tuto velkou událost připravuje různými způsoby, které můžete, ale i nemusíte zaregistrovat. I když tyto přípravné procesy necítíte, nebo si jich nevšimnete, dějí se. A i když tyto příznaky mohou signalizovat, že co nevidět začne porod, definice slovíček "co nevidět" se může pohybovat od několika hodin do několika týdnů. Neexistuje žádný časový harmonogram, který by mělo vaše tělo dodržovat.

Tělo se připravuje

Jednou z prvních příprav je zvýšení celkového objemu cirkulující krve, což vám může způsobit mírné opuchnutí. Pravděpodobně se budete v tomto období cítit jako nafouknutý balón, který by měl každou chvíli prasknout. Vaše tělo se tímto připravuje na ztrátu krve při porodu a dělá si zásoby předtím, než půjde "do tuhého".
Další přípravnou fází jsou nepravidelné stahy na konci těhotenství, takzvané tréninkové kontrakce, nazývané i Braxton-Hicksovy. Tyto kontrakce jsou velice důležité pro svaly dělohy, aby podaly dobrý výkon během nadcházejícího porodu. Některé ženy při nich pociťují mírnou bolest, ale pro většinu je nepravidelné tuhnutí bříška bezbolestné. Někdy může toto trénování trvat i několik hodin, případně se může opakovat v pravidelných intervalech během několika dnů.
Některé budoucí maminky to může zmást a vyvolat dojem, že jde o opravdový porod. Někteří to nazývají falešným porodem, ale lepší název by byl "předporod", neboť vaše tělo dolaďuje formu a tvrdě na sobě pracuje před velkým výkonem.
Pokud si nejste jistá, o jaký druh kontrakcí jde, změňte činnost, dejte si sklenici vody a něco snězte a uvidíte, jaký to bude mít vliv na stahy bříška, zda dojde k jejich zpomalení nebo vymizení.
Také můžete pozorovat, že vaše prsa začínají ve zvýšené míře produkovat hustou žlutou tekutinu, nazývanou kolostrum. To bude první jídlo vašeho miminka. Největší význam kolostra je v tom, že dodává děťátku obranné látky z vašeho imunitního systému na ochranu před nákazou v prvních dnech jeho života.
Odchod hlenové zátky některé ženy zaznamenají, ale některé zas vůbec netuší, že se jim něco takového stalo. Hlenová zátka je našedivělý sekret (může být s příměsí krve), který uzavírá hrdlo dělohy a ochraňuje těhotenství. Pokud uvidíte sekret v záchodě, nebo na vašem spodním prádle, znamená to, že krček dělohy se začíná otevírat. Nespěchejte však hned do nemocnice. Pokud se vám ochranný sekret odloučil, ještě stále můžete mít dva týdny do začátku porodu.
Mnoho žen nejprve neumí přesně definovat svůj stav, jen mají pocit nebo obavu, že se s nimi něco děje. To je v pořádku, ale jak má budoucí maminka vědět, že děťátko se už opravdu chystá na svět? Tady je několik signálů, kterými vás vaše tělo upozorňuje, že se schyluje k porodu.

Výtok hlenu s příměsí krve:

Sekret z krčku dělohy se jemně zabarví jasně červenou krví, což znamená, že krček se ztenčuje a otevírá, přičemž na něm mohou vzniknout trhlinky, které mírně krvácejí. Nemusíte se kvůli tomu znepokojovat, ale pozorně sledujte, co se s vámi děje. Pokud by se objevilo silné krvácení, obsahující tmavší a hustou krev se sraženinami, znamená to vznik možných komplikací a urychlenou cestu do nemocnice.

Nástup kontrakcí:

Kontrakce můžete ze začátku pociťovat jen jako bolest v zádech nebo tuhnutí okolo pánve a bude složité je rozpoznat od tréninkových Braxton-Hicksových kontrakcí. Může se stát, že občasné cvičné tuhnutí bříška plynule přejde do pravidelných kontrakcí. Při této příležitosti vás může překvapit i mírný průjem, poněvadž se začíná vevnitř vše hýbat a tělo začne se samočištěním. To vše může znamenat, že vám již začíná porod, ale jen čas ukáže, jak se vše dále vyvine. V ideálním případě se kontrakce začnou postupně prodlužovat a interval mezi nimi zkracovat.
Tip MÁMA a já: Pokud máte jednu kontrakci každých pět minut a její trvání je mezi 30 až 60 sekundami a tento stav trvá okolo dvou hodin, je téměř jisté, že vám začal porod.

Prasknutí plodových obalů a odtok plodové vody:

Pokud stojíte, nejdříve pocítíte, jako by na vás něco šplouchlo, pokud ležíte, budete cítit, jak z vás něco pomalu vytéká, jako byste se samovolně pomočila. Jak zjistit, zda jde o plodovou vodu? Máte-li podezření, že vám odtekla plodová voda, je potřeba se co nejdříve přesunout do nemocnice, kde vám udělají potřebnou zkoušku. Tuto zkoušku si můžete provést i doma, pokud si v lékárně zakoupíte příslušný set k tomu určený. Potvrdí-li vám tento test, že jde o plodovou vodu, je také potřeba jet v co nejkratší době do nemocnice. S tímto stavem se pojí několik závažných rizik, která mohou vést ke komplikacím, proto si tato situace vyžaduje dohled odborníků. Věci se už opravdu daly do pohybu a vy se můžete začít těšit na první setkání se svým miminkem. Než však ucítíte ten uzlíček štěstí ve svém náručí, musíte nejprve zdolat trojboj, který vám připravila příroda. Nečekejte žádnou procházku růžovým sadem, porod si vyžaduje maximální psychický i fyzický výkon během několika hodin, které se vám v jistých chvílích budou zdát nekonečné. Při prvním porodu může celý proces trvat až 18 hodin a více. Skoro tak dlouho, jako jedna známá soutěž s názvem IRONMAN - Železný muž, kde vytrvalci absolvují dlouhou trať, během které vystřídají tři různé sporty (plavání, kolo, běh). Tak, milé dámy, do toho! Na konci vás čeká titul "Železná žena".

Polohy při porodu část 1.

23. září 2007 v 13:59 | Sára |  Porod
Pozitiva jsou však značná a jsou prokazována v mnoha studiích, ať jde o dosažení správné polohy dítěte, lepší průběh porodního procesu či snížení bolestivosti, a to profesionály i samotnými ženami. Následující informace by vám měly pomoci zorientovat se v nabídce možných poloh. Volba polohy během vlastního porodu bude ovlivněna nejen vámi a vašimi pocity a potřebami, ale možná i potřebami vašeho miminka nebo vlastního porodu.
Polohy můžeme rozdělit do několika skupin, které způsobují podobné fyzické změny u matky nebo děťátka.

POLOHA NA ZÁDECH.

Je až neuvěřitelné, jak rozporuplné mohou být názory na tuto polohu. Nejprve z ní byla udělána jediná možná poloha při porodu, aniž by bylo vzato v potaz, jak za určitých okolností může negativně porod ovlivnit, např. znemožňuje rotaci hlavičky ze zadního postavení, může vyžadovat od ženy větší úsilí při tlačení, stahy v ní mohou být ženou vnímány jako častější, bolestivější, ale méně efektivní. S postupem času se z ní však naopak udělal přímo strašák. Oba tyto názory bohužel vycházejí s nepochopení vlivu poloh na porod. Takže, co z toho vyplývá? Je to velmi prosté, i tato poloha je součástí porodního procesu při dodržení 3 základních pravidel - 1. žena si tuto polohu zvolí sama (tato žena by neměla být ovlivněna žádnými léky či postupy, které by ji do této polohy nasměrovávaly), 2. i děťátku se v ní daří dobře a 3. ani postup porodu není touto polohou ovlivněn a vše postupuje tak, jak má. Jediný důvod, kdy by měla být tato poloha vyžadována, je, jsou-li nutné medicínské intervence (zásahy), které nemohou být provedeny, je-li žena v jiné poloze.
Prostá poloha na zádech Poloha na zádech s mírně zvýšeným trupem

POLOSED

polosed lze též využít během celého porodu, v porovnání s polohou na zádech umožňuje využití gravitace, zvětšuje rozměry pánevního vchodu a zlepšuje okysličení miminka. Je také polohou odpočinkovou, a je-li poskytnuta blízkou osobou, přináší i emocionální podporu. Není ji možné použít, je-li děťátko v zadním postavení (tj. kdy jeho zádíčka směřují do oblasti zad matky), jsou-li známky stresu miminka (pokles srdeční frekvence), má-li žena vysoký krevní tlak nebo pociťuje-li zvýšenou bolestivost v oblasti kosti křížové a kostrče, na kterou je zvýšený tlak během této polohy.
Polosed Polosed při tlačení

KOLMÉ POLOHY

Umožňují díky gravitaci využít vlivu vedoucí části děťátka (hlavička, zadeček) na spodní část dělohy, která se díky tomu účinněji otevírá, zlepšují kvalitu stahů a sestup miminka v II.době porodní.
Rovný sed dovoluje ženě odpočívat za předpokladu, že je dobře podepřena, dovoluje též umístění obkladů na ramena, spodní část zad či podbřišek, umožňuje ženě houpat se a kývat se, využívá-li houpacího křesla nebo míče. Přináší zmírnění bolestí zad a je efektivnější, jsou-li kolena níže než kyčle (za těchto podmínek především v I. době porodní). Dojde-li však ke zpomalení srdeční akce dítěte, je nutné od ní ustoupit.
Rovný sed na posteli Rovný sed s partnerem
Dřep se využívá především v II. době porodní, předpokladem k jeho zaujetí je dobrá poloha dítěte, správně dotočená hlavička sestouplá na úroveň trnů sedacích kostí, pomůckou pro maminky je, že by měly hlavičku nahmatat maximálně 2 cm od východu pochvy. To stejné platí i pro využití porodní stoličky (příliš dlouhý pobyt na stoličce může způsobit otok vnějších rodidel = zvýšenou možnost poranění). Tato poloha rozšiřuje pánevní východ, vyžaduje méně námahy a síly, pomáhá uvolnit pánevní dno a svůj efekt v rychlejším sestupu miminka porodními cestami zvyšuje i díky další mechanické výhodě, kdy horní část trupu stlačuje vrchol dělohy a tlačí miminko směrem dolů do porodních cest. Nedoporučuje se, jsou-li na dolních končetinách kloubní poškození, artritis nebo i jejich slabost nebo má-li žena epidurální analgézii.
Dřep Dřep Dřep Dřep Dřep
Při delším pobytu v této poloze může dojít ke stlačení cév a nervů pod koleny, proto by žena měla po 1-2 stazích změnit polohu, např. stoj, klek aj. Jinou variantou může být dřep v klíně, kdy při stahu žena klesá mezi stehny partnera či jiné pomáhající osoby a mezi kontrakcemi tvoří stehna, nyní již spojená, oporu, na kterou se žena může posadit. Dochází zde k ještě účinnějšímu povolení pánevního dna (pokud selže klasický dřep). Může být však unavující pro pomáhající osobu, která nese celou ženinu váhu, s oporou však může pomoci další osoba.
Dřep v klíně Dřep v klíně
Další variantou je podpůrný dřep, při kterém lze využít opět partnera nebo dalších pomůcek, jako je závěs, ribstoly, lano. Na rozdíl od předešlých variant zde není mechanický tlak horní části trupu na dělohu, který může způsobit i špatný vstup hlavičky do pánve. Naopak umožňuje hlavičce děťátka "zformovat se" v matčině pánvi tak, jak potřebuje, stejně tak může pomoci napravit již špatně naléhající hlavičku miminka. Pokud žena nemá dostatečnou stabilitu (tlumivé léky, epidurální analgézie, únava), měla by se jí raději zříci nebo ji použít jen na krátkou dobu.
Příště vám představíme další možné polohy - boční, asymetrické a v předklonu.

Polohy při porodu část 2.

23. září 2007 v 13:58 | Sára |  Porod
BOČNÍ POLOHY jsou polohy odpočinkové a gravitačně neutrální a lze je uplatnit v obou dobách porodních. Mohou vyčerpané ženě pomoci ušetřit energii, obzvláště je na místě velká přímluva o využití bočních poloh na začátku porodu, kdy jednak umožňují odpočinek a současně i správný vstup hlavičky děťátka do pánve. To, jaký bok použít, se řídí zády miminka, tj. lehnout si na ten bok, kde jsou zádíčka. V orientaci by měl pomoci i personál, který pomocí rukou přes břicho matky zjistí, kde se záda nacházejí, nebo při vnitřním vyšetření, jak je uložena hlavička. Pokud je maminka ještě doma a není si jistá, kde jsou záda miminka uložena, tak může boky jednoduše střídat zhruba po 15-20 minutách. Lze je využít, i pokud byly ženě podány tlumivé léky či epidurální analgézie, má-li žena vysoký krevní tlak (zejména levý bok) či jsou-li v II. době porodní pro ženu hemoroidy bolestivé v jiných polohách. Také je-li postup porodu příliš rychlý, mohou ho tyto polohy nasměrovat do lépe zvládnutelného tempa. Naopak není vhodné je použít tam, kde je nutné využít výhod gravitace k sestupu dítěte a je-li žena v této pozici déle jak 1 hod. bez známek postupu porodu.
Prostá boční poloha Prostá boční poloha Boční poloha k tlačení Polobok
POLOHY V PŘEDKLONU S OPOROU snižují významně bolesti zad a vedou k lepší rotaci miminka při jeho průchodu pánví, zejména je-li v zadním postavení. Také zvětšují pánevní vchod, využívají výhod gravitace a poskytují snadný přístup pro masáž zad. Lze je praktikovat vestoje, vsedě i v kleku během obou dob porodních. Je-li žena pouze v mírném předklonu a porod nepostupuje, měl by se předklon zvětšit, dojde díky tomu k přesunutí váhy trupu dítěte od matčiny páteře, a umožní se tak větší šance k rotaci miminka ze zadního postavení. Účinnost lze zvýšit připojením kolébavých, houpavých pohybů pánve. Též podporují ohnutí hlavičky směrem k hrudníčku dítěte, které je nutné k jejímu správnému vstupu do pánve. Jsou-li poskytovány blízkou osobou, mají i emocionální podporu.
Sed v předklonu s oporou Sed v předklonu s oporou Sed v předklonu s oporou Sed v předklonu s oporou Stoj v předklonu s oporou Stoj v předklonu s oporou Klek v předklonu s oporou Klek v předklonu s oporou Klek v předklonu s oporou Klek v předklonu s oporou
POLOHA NA VŠECH ČTYŘECH patří také k těm neutrálním společně s bočními polohami a lze ji použít během celého porodu. Pomáhá též v rotaci dítěte ze zadního postavení, dále snižuje otok branky, otvoru, který se postupně zvětšuje a kterým se následně dostává miminko ven z dělohy do porodního kanálu. V této poloze může dojít k únavě paží, kterou lze zmírnit opřením horní části těla a hlavy o hromadu polštářů, sedadlo či opěradlo židle nebo míč.
KOLENO-PRSNÍ POLOHY jsou antigravitačními polohami použitelnými ve všech dobách porodu pro konkrétní situace, jako např. před vstupem hlavičky do pánve, kdy umožňují provést změnu pozice hlavičky děťátka (špatné vstupování hlavičky, zadní postavení aj.). Gravitace umožní hlavičce jít nazpět ven z pánve a rotovat, napravit se nebo se ohnout před opětovným vstupem do pánve. Ulevují bolestivým zádům i hemoroidům. Používají se také, když je nutné zmírnit ženinu snahu o předčasné tlačení, a tam, kde došlo k otoku branky, ale i v situaci, kdy dojde k výhřezu pupečníku před hlavičku miminka a je potřeba umožnit dostatečný přísun krve volným pupečníkem k dítěti, tj. že nesmí dojít k jeho stlačení mezi hlavičkou a kostěnou pánví. Samozřejmě se nepoužívá u normálně postupující II. doby porodní, protože by vlastně šlo o práci proti gravitaci a sestup miminka by byl prakticky zastaven. Rozdíl mezi otevřenou a uzavřenou koleno-prsní polohou je v tom, že kyčle u prvně jmenované jsou méně ohnuté (> 90° úhel) než u obvyklé uzavřené koleno-prsní polohy (viz obrázky).
Otevřená koleno-prsní poloha Uzavřená koleno-prsní poloha
ASYMETRICKÉ POLOHY lze využít také během celého průběhu porodu a jsou nejvíce uplatňovány tam, kde je podezření na špatné naléhání a vstupování hlavičky do pánve, nebo je-li třeba docílit rotace hlavičky do optimální pozice. A v čem je přínos těchto pozic? Vynaložením jemného natažení svalů na vnitřní straně stehna pozvednuté končetiny je způsoben postranní pohyb kosti sedací, a dojde tak ke zvětšení průměru pánevního východu na danou stranu. Provádí se vsedě, v kleku či vestoje a u dvou posledně jmenovaných je možné doplnit je o "výpad", jak jej provádějí mušketýři, s tím, že noha zůstává na místě a pohybuje se trupem a skrčenou končetinou vpřed a vzad. Cílem je zvětšení pánevního východu na dané straně ještě o něco více. Jedinou překážkou k jejich provádění by mohly být tlumící léky nebo epidurální analgézie, které mohou oslabit končetiny ženy a zhoršit její rovnováhu.
Asymetrický sed Asymetrický stoj Asymetrický klek
Jak již bylo řečeno, toto byla jen nabídka možných poloh, variant se najde bezesporu mnohem více. A snad jen malá rada na závěr. Maminky, vnímejte a následujte svoji intuici, která vám může pomoci ve správné volbě. Buďte svobodné, nechte všem emocím volný průběh, ať jde o pozice, pohyby či zvuky, které vyvstanou během porodu ve vaší mysli. Může to být první, přesto nejdůležitější krok k zvládnutí této cesty, na jejímž konci bude pocit euforie, obohacení o nové prožitky, vnitřní síla z úspěšného zvládnutí a mnohé další. Takže hodně štěstí, vše je uvnitř vás, je to mocné a silné a vy se nebojte to použít.

V nemocnici...

22. září 2007 v 17:27 | Sára |  Videa - porod

video 34

22. září 2007 v 17:18 | Sára |  Videa - těhotenství
Krásná.. tu by chtěl přítel doma, tutově :o)

Bříško

22. září 2007 v 17:14 | Sára |  Videa - těhotenství
Tahle slečna má štígro, má úplně totálně nádherný bříško... fakt že má....

Sex s těhotnou

21. září 2007 v 14:25 | Sára |  Sex
Je tam video, kde má muž sex s těhotnou ženou... ale rozmyslete si, zda to chcete vidět! Na jednu stranu je to dobrý, že to uvidíte, ale na stranu druhou to je porno... no... rozmyslete si to...

5. dotaz

20. září 2007 v 22:33 | Bětka |  Poradna na vaše dotazy...
ren, dnes 18:45
ahoj ja cekam taky sve 4 dite ale ty 3 co uz mam jsou uz skoro dospeli nejstarsi ma 20 pak 18 a 16 rodila jsem 3krat ale ted mam dost strach jake to bude po takove dobe bude to jako poprve?
odpověď :
Ahojky, omlouvám se, ale v tomhle ti asi moc neporadím. Mně to nikdy nepřipadalo jako poprvé, ale já mám děti od sebe kousek. Ale, ptala jsem se jedné známé, a ta měla mezi dětmi taky velký věkový rozdíl a říkala, že po těch 10tiletech se jí to zdálo jako poprvé, šla tam s tím, že to bude hračka, že už přeci rodila, ale bylo to jako kdysi poprvé. Ale nevím zda tomu tak je u všech. Jinak, strach mít nemusíš. I kdyby to bylo jako poprvé. Tenkrát si to taky zvládla, tak proč by to teď měl být problém?!
Tak ahoj!! A dej pak vědět co a jak...

4. dotaz

18. září 2007 v 16:11 | Sára |  Poradna na vaše dotazy...
Majda, včera 22:32
Ahojky! Máte to tady moooc super! Mám pár tejdnů před porodem a naschromáždil se ve mě strach jak to všechno zvládnu...Mám ohromnej strach z porodních bolestí (chtěla bych rodit bez epidurálu)..Daj se k něčemu přirovnat? Jaká doba porodní byla pro vás nejhorší? Díky moc už se těším na odpovědi Madlen
Odpověď :
Ahojky, moc díky za chválu, snažíme se. Moc blahopřejeme k miminku, sice ještě nenarozenému, ale i tak... Pak nám hlavně dej vědět co a jak!!! Strach mít nemusíš, jsem jak rozbitej gramofon, ale nezapomínejte že já jsem rodila v 17ti letech ;o) a zvládla jsem to! Porovnat s něčím porodní bolesti? No.... snad ani nee.. i když, četla jsem článek, stalo se to někde v americe, nebo tak někde... maminka měla pocit že potřebuje na velkou, tak tedy šla... ale moc jí to nešlo.... pak zatlačila víc a dítě bylo venku :o) To je jen taková kulturní vložka :o) No, ze začátku jsou kontakce v klidu, pak je to horší, jsem chvílema nemohla ani dýchat, a pak už jsem byla i hrozně unavená, to mě fakt bolelo, ale dá se to zvládnout. Samotné vytlačení dítěte nebolí, je to pak už to nejednodušší. Opravdu ;o)
Tak ahoj

Porod v nemocnici

16. září 2007 v 16:04 | Sára |  Videa - porod
Takovej pohodovej porod

3. dotaz

3. září 2007 v 13:39 | Sára |  Poradna na vaše dotazy...
Kristý, včera 19:49
Ahojda holky!
Skládám vám poklonu,blog máte moc pěkný!!
Můj dotaz bude spíše k Sáře. Sáro, četla jsem tvůj příběh a zasloužíš si můj obdiv. Nevím jak bych to na tvém místě zvládla já. Na to bych se vlastně i chtěla zeptat..Kde jsi našla sílu, když tě tvůj přítel opustil?Kde jsi našla sílu o tom říct rodičům?A jak jsi to zvládala finančně?
Možná si pomyslíš,že jsem strašně zvědavá..opravdu mě to hodně zajímá..Jednou jsem byla v situaci, kdy jsem si myslela, že jsem těhotná.Když jsem o tom pověděla příteli, řekl mi na to jen jedno-potrat..Naštěstí jsem těhotná nebyla.Tehdy mi bylo 17.Chápu, že pro něj to bylo nejrozumnější řešení,říkal,že musím dokončit školu a tak..Jenže já bych na potrat nešla..A co by bylo dál, opravdu nevím...
Předem děkuji za odpověď!
odpověď :
Ahoj,
no, na začátek. Myslím si, že obdiv zde není na místě, tohle není nic za co by si mě měla obdivovat... Zvládla bys to, stejně jako já, musela by si to zvládnout, protože jiná volba zde není. Sílu jsem nacházela v kamarádkách, ony byly to jediné co mi totiž zbylo. Jsem celkem srab, rodiče se ke mně ze začátku postavili zády, strašně nadávali a vyhodili mne na ulici... Finančně, já, řekněme že peníze mám. Stejně jako Bětka, i já jsem dělala modeling, a ono to docela vynáší. Nejsem milionářka :o) ale pro normální potřeby to stačí. To že jsi zvědavá naprosto chápu, i já mám totiž tuto vlastnost :o) Pro tvého přítele moc pochopení nemám, chápej, z vlastní zkušenosti, takové kluky nemám ráda.. Dělají jen to, co je dobré pro ně... Nezlob se na mě, ale to je můj názor.
Snad tě moje odpověď alespoň trošku potěšila, a snad jsem odpověděla na všechno. Kdyžtak zase napiš, ráda si od tebe zase něco přečtu :o)
Měj se hezky! Přeji hodně štěstíčka v životě!!!

2. dotaz

3. září 2007 v 13:34 | Bětka + Sárka |  Poradna na vaše dotazy...
Asinage 28.8.2007 18:46
Ahoj holky!
Váš webík se mi moc líbí, je to přesně to, co jsem už dlouho hledala. A vzhledem k tomu, že jste mi i věkově blízké, rozhodla jsem se, že se vás zeptám na něco, co mi už dlouho ovlivňuje život. Je mi dvacet, právě začínám studovat na vejšce a prostě všechno, jak má být, kdybych...kdybych poslední rok tolik netoužila po dítěti!Je to tak silný pocit a těžko se ovládá a já nevím, co s tím. Dítě teď mít nemůžu - s přítelem jsem teprve rok a i když si s ním rodinu umím představit, bojím se, že na děti ještě není připraven. Navíc studujeme a nevyděláváme tolik, abychom si mohli mimi pořídit. S přítelem jsem o tom už mluvila a on říkal, že by se mnou mimčo chtěl, ale že raději počkáme ještě rok dva, což je podle mně rozumné. Ale co s tou touhou? Už jsme i vymysleli, že bychom si prozatím pořídili společně koťátka. Myslíte, že je to dobrý nápad?
Doufám, že jsem vás moc nezahltila svým dlouhým psaním a že se dočkám vaší odpovědi.
Hodně zdaru a šťastných dítek přeje
Asinage*
odpověď :
Ahoj, chtěla jsem ti odepsat již dříve, ale samotné se mi do toho nechtělo... na odpověď pro tebe je potřeba víc názorů, než jenom ten můj, proto odepisuji až teď. Sára
Jsem tady s Bětkou, tudíž si už troufám ti odepsat.
Moc ti děkujeme že se ti náš blog líbí, snažily jsme se :o)
Pocit který popisuješ já nikdy nepoznala... otěhotněla jsem velmi mladá, a předtím jsem po dítěti netoužila, asi proto nejsem ta pravá, která by ti měla odepisovat. Bětka naopak tento pocit poznala.. Když byla mladší, doktor ji strašil, že možná nebude moct mít děti. Bětka po dítěti dlouho toužila a dnes má tři :o) Pokud si myslíš, že tvůj přítel na dítě není připraven, tak byste měli ještě počkat. Dokud si nebudete oba jistí! Dítě není něco co vás za rok přestane bavit a tak to odložíte. Je to rozhodnutí na celý život. A pokud studuješ... nejsme ty pravé, ale tobě radíme, abyste ještě počkali. Co s tou touhou? To ti bohužel neporadíme... na to odpověď neznáme.. promiň. Jestli je dobrý nápad pořídit si zatím koťátka? Ano, myslíme si, že je to dobrý nápad. Ale narovinu.. je to něco úplně jiného než dítě... ale pro začátek je to dobré.
Snad jsme ti alespoň trošku pomohly... Kdyžtak se ještě ozvi.. jak to dopadlo, nebo s dalším dotázkem.. nebo prostě jen tak :o)
Hodně štěstí!!