Prosinec 2007

Porod

25. prosince 2007 v 16:32 | Sára |  Videa - porod

Porod do vody 10

25. prosince 2007 v 16:29 | Sára |  Videa - porod

Porod do vody 9

25. prosince 2007 v 16:27 | Sára |  Videa - porod

Porod do vody 8

25. prosince 2007 v 16:23 | Sára |  Videa - porod

Porod do vody 7

25. prosince 2007 v 16:21 | Sára |  Videa - porod

Porod do vody 6

25. prosince 2007 v 16:18 | Sára |  Videa - porod

Teprve 18tiletá studentka rodí do vody :o)

Termíny

18. prosince 2007 v 16:02 | Sára |  Porod
Lékařské termíny
 • Vícenásobný porod je porod dvou (dvojčata), tří (trojčata), čtyř (čtyřčata) nebo více dětí z jednoho těhotenství.
 • Císařský řez je chirurgický porod břišní stěnou. Může být plánovaný či akutní.
 • Metody regulace porodnosti jsou léky, pomůcky nebo vzory chování na snížení pravděpodobnosti otěhotnění.
 • Léčba neplodnosti zahrnuje zařízení, léky nebo vzory chování na zvýšení pravděpodobnosti otěhotnění.
 • Porodní bolesti jsou bolesti matky během porodu pocházející ze stahů dělohy.
 • Předčasný porod je porod nedonošeného dítěte před ukončením 38. týdne těhotenství.
 • Potrat je spontánní zánik zárodku či plodu v průběhu těhotenství. V případě zániku právě jednoho z dvojčata se jedná o syndrom mizejícího dvojčete.
 • Interrupce je umělé přerušení těhotenství.
 • Porodní trauma je teorie některých odvětví psychologie a alternativní medicíny, že dítě je porodem dlouhodobě ovlivněno.
Právní termíny
 • Narozeniny jsou dnem na připomenutí si porodu. Je to každoroční událost založená buď na výročí data narození osoby, nebo na astrologických výpočtech času narození.
 • Rodný list je právní dokument popisující příbuzenské vztahy a podrobnosti narození osoby.
 • Základní rodina obsahující otce, matku a sourozence .
 • Osoba je považována za nemanželské dítě, narodí-li se rodičům, kteří nejsou právoplatně oddáni.
Další termíny
 • Astrologie je založena na víře, že život jednotlivce je ovlivněn pozicemi Slunce, měsíce, a planet na obloze nebo pod horizontem v momentu porodu; nativní horoskop - radix (birth chart) je vypočten použitím přesného času, data a místa narození na pokus vysvětlit tyto cyklické vlivy na osobní život.

Fáze porodu

18. prosince 2007 v 16:00 | Sára |  Porod
První doba porodní: otevírací
První doba porodní je fáze porodu, při níž dochází za pomoci děložních stahů k otevírání a zkracování děložního hrdla až do úplného zániku a vytvoření souvislého porodního kanálu. Doba mezi stahy se postupně zkracuje a délka stahů prodlužuje, přesné časové parametry jsou však u každé ženy jiné. První doba porodní trvá zhruba 10-18 hodin u prvorodičky a 6-8 hodin u vícerodičky.
V průběhu první doby porodní může dojít k prasknutí vaku blan a odtoku plodové vody. Nejpozději k tomu dojde během druhé doby porodní, častěji však bývá před jejím započetím porodníkem vak blan protržen.
Druhá doba porodní: vypuzovací
Druhá doba porodní je dobou vypuzování dítěte z dělohy. Žena cítí děložní stahy a silné nucení na tlačení. Před začátkem tlačení by měla být zašlá děložní branka (zbytek děložního hrdla), jinak hrozí poranění matky i dítěte, a měla by být dorotovaná hlavička, aby dítě vycházelo čelem k matčině hrázi. Rotování hlavičky probíhá mezi 1. a 2. dobou porodní a trvá déle, je-li dítě v tzv. zádovém postavení (v děloze má zádíčka směrem k zádům matky).
Je-li dítě v poloze záhlavím, dochází nejdříve k porodu hlavičky, poté ramínek a zbytku tělíčka je-li dítě v poloze koncem pánevním, vychází nejdříve zadeček a nožičky. Dítě v poloze příčné nelze spontánně porodit a dochází k operativnímu ukončení porodu (zpravidla plánovaný císařský řez). Stejný postup bývá volen i u dítěte větší hmotnosti v poloze koncem pánevním.
Trvá-li druhá doba porodní déle než dvě hodiny nebo hrozí-li kyslíkový nedostatek dítěte, přistupuje porodník k použití kleští či vacuumextractoru, případně se provede akutní císařský řez.
Třetí doba porodní: porod placenty
Placenta se odloučí a vyjde během několika minut až několika hodin po porodu dítěte. Nevyjde-li, musí být odstraněna chirurgicky pod narkózou.

Vývoj - měsíce

18. prosince 2007 v 15:48 | Sára |  Těhotenství
1. měsíc (4. týden)
Hlava a nohy embrya rostou, vyvíjejí se oči a uši. V budoucím hrudníku bije srdce a vytvářejí se plíce.
2. měsíc (8. týden)
Nenarozené dítě přestává být embryem a stává se plodem. Plod už má všechny orgány. Vytváří se čelist včetně zárodků zubů v dásních. V mozku probíhá elektrická aktivita. Plod měří asi 5 cm a jeho srdce tepe asi 140 až 150 krát za minutu.
3. měsíc (13. týden)
Tlukot srdce je slyšet stetoskopem. Vytvořily se prsty s měkkými nehty. Na prstech jsou zřejmé otisky prstů. Plod reaguje na dotyk. Vyvíjejí se pohlavní orgány, ale určení pohlaví je stále obtížné. Plod se pohybuje, svírá pěst a pohybuje hlavou. Na konci třetího měsíce (prvního trimestru) je plod asi 10 cm dlouhý a váží asi 150 g.
4. měsíc (17. týden)
Plod slyší matčin hlas, tlukot srdce a další okolní zvuky. Plodová voda je dvakrát až třikrát denně obměněna. Matka přibývá na váze asi čtvrt kg za týden. Plod měří asi 20 cm a váží asi 250 g.
5. měsíc (21. týden)
Matce se dále zvětšují prsy, zpravidla pociťuje první pohyby dítěte. Plod je asi 25 cm dlouhý a váží téměř 500 g. Začínají mu růst vlasy a oční řasy. Na ultrazvukovém vyšetření jsou vidět pohyby a bývá možno rozpoznat pohlaví.
6. měsíc (25. týden)
Plod je aktivní a otáčí se. "Saje" si palec (ve skutečnosti však dosud nemá vyvinutý sací reflex). Má reálnou šanci (asi 70 %) na přežití v případě předčasného porodu. Měří přes 30 cm a váží asi 900 g.
7. měsíc (29. týden)
Plod rychle roste a přibývá na váze. Kope, může škytat a plakat. Chutí rozlišuje mezi sladkým a kyselým. Pracuje všech pět smyslů. Měří téměř 40 cm a váží asi 1,8 kg.
8. měsíc (34. týden)
Plodu rychle narostl mozek. V případě předčasného porodu má dítě velmi dobrou šanci na přežití. Měří asi 42 cm a váží 2,3 kg.
9. měsíc (38. týden)
Je krátce před porodem. Dítě měří od 48 do 54 cm a váží od 2,8 do 4 kg. Průměr jeho hlavy je 9,5 až 10,5 cm.

Vývoj

18. prosince 2007 v 15:44 | Sára |  Těhotenství
Před uhnízděním oplozeného vajíčka
V tomto čase existuje jediná totipotentní (schopna dělením produkovat každý buněčný typ v organismu) buňka - zygota - geneticky jedinečný nový organismus. Mitotické buněčné dělení je následující proces, při kterém se každá buňka rozdělí na další diploidní buňky. Zygota se dělí, produkujíc 2 menší buňky zvané blastomery, které se následně taktéž dělí každých 20 hodin. Tyto buňky se postupně zmenšují, až po asi 4 děleních vznikne 16 individuálních buněk. Tato skupina 16 buněk se nazývá morula a obvykle opouští vejcovod a postupuje do dělohy. Nedostane-li se do dělohy, vzniká ektopické těhotenství (mimoděložní).
Po uhnízdění oplozeného vajíčka
Blastocel je malá dutina v centru buněk a vyvíjející se buňky rostou kolem ní. Na povrchu této dutiny je tenká vrstva buněk a "zona pellucida" (blanka kryjící zralé vajíčko) zůstává ve stejné velikosti jako předtím. Buňky rostou stále menší, aby se vešly. Tato nová struktura s dutinou v centru a vyvíjecími se buňkami kolem ní se nazývá blastocysta.
Existence blastocyty značí formování 2 typů buněk, vnitřní buňky rostoucí ve vnitru blastocelu a buňky rostoucí na jeho vnějšku. Během 24 - 48 hodin se blanka blastocyty (zona pellucida) přetrhne. Buňky na povrchu blastocyty začnou vylučovat enzym, který naruší výstelku (epitel) dělohy a vytvoří místo na uhnízdění.
Cirkulační systém placenty (plodového lůžka)
Buňky obklopující blastocytu teď naruší buňky na povrchu dělohy, formujíc malé nádržky krve, které stimulují vznik kapilár (vlásečnic). To je první fáze růstu placenty. Vnitřní buňky blastocyty se rychle dělí, formujíc 2 vrstvy. Vrchní vrstva bude embryo (zárodek) a buňky odtud budou použity v amniotické (plodové) dutině. Současně spodní vrstva formuje malý vak. (Začnou-li se buňky vyvíjet v abnormální pozici, může teď vzniknou ektopické (mimoděložní) těhotenství).
Za několik dní tkáně chorionu (vnější zárodečný obal plodu) ve formující se placentě ukotví hnízdící část na dělohu. Systém krve a krevních cév se teď vyvine v bodu formující se placenty, rostoucí při místě uhnízdění. Malý vak uvnitř blastocyty začne produkovat červené krevní buňky. Během dalších 24 hodin se vyvine pojivá tkáň mezi rostoucí placentou a rostoucím plodem, která se později vyvine do pupeční šňůry.
Buněčná diferenciace
Následně se úzká linie buněk objeví na povrchu embrya. Její růst ukazuje, že plod čeká gastrulace, ve které se vyvinou 3 vrstvy plodu - ektoderm (vnější), mezoderm (střední) a entoderm (vnitřní). Úzké linie buněk začnou formovat entoderm a mezoderm. Ektoderm začne rychle růst jako výsledek chemických složek produkovaných mezodermem. Tyto 3 vrstvy dají základ všem různým typům tkání v těle.
Entoderm později vyformuje linii jazyka, zažívacího traktu, plic, žaludku a několika žláz. Mezoderm vyformuje svaly, kosti, lymfatickou tkáň, vnitřek plic, srdce, reprodukční a vylučovací systémy. Též dá základ pro slezinu a pro produkci krevních buněk. Ektoderm vyformuje kůži, nehty, vlasy, rohovku, linii vnitřního a vnějšího ucha, nos, dutinu, ústa, konečník, zuby, hypofýzu, prsní žlázy, oči a všechny části nervového systému.
Asi 18 dní po oplodnění je embryo poděleno na formování množství tkání, které bude potřebovat. Má tvar jako hruška, kde oblast hlavy je větší než ocas. Nervový systém embrya je jedním z prvních rostoucích orgánů. Začne růst v duté oblasti zvané nervová brázda.
Krevní systém pokračuje v tvorbě sítí, které umožňují oběh krve v embryu. Krevní buňky už byly vytvořené a proudí v těchto tvořících se sítích. Kolem placenty se začnou vyvíjet sekundární krevní cévy na zlepšení zásobování živinami. Krevní buňky se začnou formovat na vaku v centru embrya, stejně jako buňky, které se začnou diferencovat do krevních cév. Endokardiální (vnitřní srdeční) buňky začnou formovat svalstvo, které se stane srdcem.
Během asi 24 dní po oplodnění existuje jednoduché rourkové srdce ve tvaru písmene S, které začne pulsovat. V této fázi začne proudit krev embryem.

Oplodnění

18. prosince 2007 v 15:32 | Sára |  Těhotenství
První krok těhotenství obvykle začíná sexuálním stykem, kdy jsou mužské pohlavní buňky (spermie) vpraveny do dělohy. Mužské sperma obsahuje nejen pohlavní buňky, ale též cukry, proteiny a jiné látky na udržení životaschopnosti spermií. Lidské spermie přežijí v ženském těle obvykle asi 48 hodin. Spermie mají dlouhý bičík, který používají k pohybu; jsou to jediné lidské buňky s touto vlastností. Tyto buňky jsou haploidy (buňky s jednou sadou chromozómů), které vznikly miózou ze zárodečných buněk ve varlatech. V jedné ejakulaci (výronu semene) bývá 100 až 300 miliónů spermií.
Vajíčka (ovocyty II. řádu) jsou haploidní ženské reprodukční buňky, jejichž úlohou je sloučit se s jednou spermií a následné vytvoření oplodněné zygoty. Tyto buňky jsou produkovány miózou ve vaječnících, kde zůstávají, dokud nejsou aktivovány a uvolněny hormonálními změnami v ženském menstruačním cyklu. Obvykle je během menstruačního cyklu uvolněno jen jedno vajíčko.
Během ovulace okraj (fimbrie) na konci vejcovodu se přesune přes vaječník na zachycení uvolněného vajíčka. Při oplodnění, spermie obvykle potkají vajíčka ve vejcovodu, co vyžaduje od spermiových buněk před dosažením vejcovodu plavat z vrchu vagíny přes děložní hrdlo (cervix) a přes délku dělohy, co je v poměru k velikosti spermie značná vzdálenost.
Po dosažení vejcovodu spermie plavou k vajíčku (orientují se na základě chemotaxe) a všechny se snaží ho oplodnit. Každá spermiová buňka obsahuje malý váček enzymů, které slouží k narušení povrchu vajíčka a umožňují tak proniknutí spermie dovnitř. To může trvat až 20 minut. Když se vajíčko sloučí s jednou spermií, jeho povrch se změní, což zabrání proniknutí dalších spermií. Sloučení buněčných jader vajíčka a spermie na formování diploidní buňky ukončuje první fázi těhotenství.
Alternativní metody oplodnění, jako umělá inseminace (vstřik semene do dělohy) a oplodnění ve zkumavce se používají při neplodnosti nebo k oplodnění žen bez partnera.

Těhotenství

18. prosince 2007 v 15:25 | Sára |  Těhotenství
Těhotenství je proces, kterým žena vynosí živé potomky od početí (koncepce) do doby, kdy je potomstvo schopno života mimo dělohy. Začíná početím, což je proces oplodnění a formování zygoty (oplozená vaječná buňka po splynutí samčí a samičí gamety), a končí porodem, císařským řezem, potratem nebo interrupcí.
Někdy se pojem těhotenství vztahuje i na některé další savce, zejména primáty. Pro zvířata se ale obvykle používá termín březost.
Těhotenství trvá asi 40 týdnů od prvního dne posledního menstruačního cyklu do porodu (38 týdnů od oplodnění). Je rozděleno do tří trimestrů. V prvním trimestru hrozí nejvyšší riziko spontánního potratu plod. Potrat je často výsledkem defektů plodu, jeho rodičů, nebo poškození způsobeného po početí.

video....

8. prosince 2007 v 23:48 | Sára |  Videa - porod

9. dotaz

1. prosince 2007 v 17:20 Poradna na vaše dotazy...
elen, 29.11.2007 16:41
Ahoj,chtěla bych se zeptaj je možné být těhotná,když sem druhý den po tom co jsem se svým přítelem spala dostala menstruaci a za cca 28 dní taky?? a použili jsme kondom, prosím odepište co nejdřív děkuji předem za odpověd..a ještě takový menší dotaz:je mi poslední dobou nevolno je mi na zvracení a břicho je nějaké divné,nedá se to popsat,ale nebolí mě..co to může znamenat????
Odpověď :
Pokud to dobře chápu, spala jsi s přítelem, použili jste kondom, a ty jsi už dvakrát po tom dostala menstruaci? Jsou zde případy, kdy se stává, že ještě tři měsíce po styku žena dostane menstruaci a přesto je těhotná, ale pokud jste měli kondom, tak si myslím, že toto tvůj případ není, ale chceš li mít jistotu, tak si zajdi k doktorovi. To že ti je na zvracení je třeba jen psychické, protože máš strach, že jsi těhotná... doktor ti tohle objasní mnohem lépe.
Měj se hezky. Ahoj Sára